سفرنامه حج عمره

خاطرات محمود شهرآبادی از سفر به سرزمین وحی

اولین نماز مدینه 10/6/85

               محل مورد علاقه من برای نماز مغرب در مسجد النبی محوطه باز جلو درب بقیع است . روی سنگهای سفید مرمر . هوای اول شب مدینه با توجه به باران بعد از ظهر بسیار با طراوت بود . با بلند شدن آوای خوش اذان صف های نماز گزاران بسرعت تکمیل میشود  . سمت راستمان گنبد سبز نبوی زیر نور نور افکنها جلوه نمایی می کند . سمت چپمان بقیع بود ساکت و آرام و فرو رفته در خاموشی کامل . روبرو قبله بود و کعبه و پشت سرمان مسجد النبی . حالت معنوی خوشی داشتم و خدای را شاکر که توفیق مجدد درک شبهای مدینه را میسر ساخت . حدود بیست دقیقه بعد از اذان با ورود امام جماعت به جایگاه اقامه بلند میشود و نماز شروع میشود . در مدت بین اذان و اقامه مسجد النبی به یک باره مسجد پر از جمعیت می شود . اکثر نماز گزاران زائرینی هستند که در هتل های اطراف حرم اقامت دارند و به علت نزدیکی راه در این مدت می توانند به نماز برسند . نماز که شروع شد امام جماعت با لحن بسیار زیبا و دلنشین با صدای بلند شروع به خواند سوره حمد کرد . بدون بسم الله  و پس از پایان سوره حمد جمعیت نماز گزار با گفتن یا آمین بلند و با ابهت به دعای او در سوره حمد آمین گفتند ( البته شیعیان گفتن این آمین را جایز نمی دانند ) بعد از حمد سوره مدثر را قرائت نمود . و بعد بلافاصله به رکوع رفت . بعد از رکوع مدت نسبتا طولانی ( حدود ۱۰ ثانیه ) ایستاد و سپس به سجده رفت . در این مدت بعضی از اهل سنت با دست بسته می ایستند وبعضی ها با دست باز . رکعت دوم و بدون قنوت به رکوع و سجده . و در پایان نماز هم دو بار السلام علیکم و رحمه الله . بعد از نمازهای جماعت در مدینه معمولا نماز میت قرائت میشود . هر چند تا میت که به یک وعده نماز برسد جنازه ها را در اطاق مخصوصی جلو امام جماعت می گذارند و بعد از چند لحظه پس از اتمام نماز منادی با جمله مخصوصی با مفهوم نماز بر مرده یا مردگان که خدای رحمتشان کند . می فهماند که نماز میت هم برگزار میشود .

           این بار تصمیم گرفته ام که در تمام این نمازهای میت شرکت کنم و در هر وعده صوابش را به روح یکی از مرحوم شدگان آشنا نثار کنم . هنگام نیت نماز میت فرد مورد نظر را یاد می کنم و وانمود می کنم که دارم به جنازه ایشان نماز میت می خوانم به امید اینکه بااین یاد صوابی به فرد مورد نظر هم برسد . اهل سنت به نماز میت و تشیع جنازه خوب توجه دارند و تعداد زیادی مشارکت می کنند . این دفعه تصمیم گرفته ام که با شرکت در تشیع جنازه بروم و از نزدیک مراسم را مشاهده نمایم و هم به همین بهانه سری بزنم به بقیع . برای دفن جنازه درب بقیع به روی تشیع کنندگان باز میشود و جمعیتی با جنازه ها وارد بقیع میشود . نماز میت که تمام میشود جنازه ها را با سرعت زیاد تشیع می کنند . تقریبا با حالت دو و من هم هر جور شده خودم را به جمعیت می رسانم . جمعیت به راحتی وارد بقیع میشود در این وقتها شیعیان کمتر وارد بقیع میشوند لذا از سخت گیری های همیشگی خبری نیست . پیراهن سفید بلندی پوشیده ام مشابه عربها . محل دفن وسطهای قبرستان بقیع کنار شهدای حره است . هوا نسبتا تاریک شده است و قبر بسیار گودی کنده اند حدود دو متر عمق دارد . روشنایی محل با یک لامپ سیار تامین شده است . در سراسر قبرستان کنار پیاده روها سکوهای سیمانی وجود دارد که برق این لامپهای سیار را تامین می کند . جنازه را درون قبر قراردادند و دهها نفر با بیل مشغول پرکردن قبر شدند . همه سعی داشتند که در این امر مشارکت کنند و بیل ها دست به دست بین افراد می گشت و هر نفر تبرکا چند بیل خاک به داخل گودال میریخت . پس از پر شدن گودال پیرمردی که احتمالا متصدی دفن بود خاکها را مرتب کرد و به شکل یک قبر در آورد و تخته سنگی را به حالت ایستاده روی آن گذاشت .

            بعضی از قبرها دو سنگ دارند و بعضی ها یک سنگ . ظاهرا از روی تعداد سنگها مرد یا زن بودن میت مشخص می شود . پس از اتمام کار همه رو به قبله و با حالت قنود دست جمعی سوره حمد را قرائت کردند و کار تمام شد . کسی گریه نمی کرد و ظاهرا اینجا پایان پرونده یک مرده بود بین زندگان . همت ایشان در مشارکت در تشیع جنازه قابل تحسین است . من خود در ایران جنازه ای را دیده ام که دو سه نفری حمل میشده و افراد زیادی هم بی تفاوت فقط تماشاگر بوده اند . در ایران اگر فردی بمیرد و کس و کاری نداشته باشد کسی در تشیع جنازه اش شرکت نمی کند . ورود به بقیع به بهانه تشیع جنازه فرصتی فراهم کرد که در یک فضای ملکوتی و خلوت عرض ادبی کنم به ائمه بقیع . چه معنویتی دارد این بقیع در دل شب تاریک وقتی انسان به قبور ائمه نگاه می کند براحتی ارتباط برقرار میشود . ارتباطی که در سایر آرامگاهها به این راحتی برقرار نمی شود . چهار قبر کوچک ائمه و یک قبر بزرگتر عباس عموی پیامبر . سالهاست فرق نکرده است و فقط امسال کمی تمیز و مرتب تر شده و برای عبور مسیر آب بارندگی ظاهرا شیب بندی شده و ... تا زمانی که همه افراد تشیع کننده از بقیع خارج میشوند فرصت کافی است برای عرض ادب و زمزمه زیارت اهل قبور و به همراه آخرین نفرات از بقیع خارج میشوم . 

            پس از خروج از بقیع رفتیم سر قرار و به همراه بقیه برگشتیم هتل . طبق برنامه اعلام شده در تابلو اعلانات شام ساعت ۸ سرو میشود رستوران هتل در طبقه یک قرار دارد . هتل دهها آسانسور دارد و ترکیب ساختمان خیلی پیچیده است بعداز کلی آسانسور سواری بالاخره رستوران را پیدا کردیم .شام چلو گوشت بود با کدوی اضافه و سرویس مرتب شامل دوغ - موز - زیتون سیاه و لیمو ترش و ماست . میزها مرتب چیده شده بود و خدمتکارها اصرار داشتند که میزها از یک طرف تکمیل شود . معمولا زائرین تمام محتویات روی میز را صرف نمی کنند و هنگام خروج از رستوران هر کس توشه ای به همراه دارد . هر کس چیزی بعضی ها میوه یا دوغ و یا حداقل یک شیشه آبمعدنی و با خود به اطاقها می برند . بعد از ورود به اطاق به علت خستگی سفر و بیخوابی شب گذشته زودتر خوابیدیم . وقرار این بود که کاروان قبل از اذان صبح بروند جلو بقیع برای زیارت نامه خواندن .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط محمود شهرآبادی  |