سفرنامه حج عمره

خاطرات محمود شهرآبادی از سفر به سرزمین وحی

زیارت دوره مکه 21/6/85

      بیدار که می شویم ساعت ۶ است پس از خواندن نماز صبح با عجله می رویم برای دریافت قرآن دانیال سریع سری می زنیم به محل توزیع قرآن . تعدادی سر صف ایستاده اند . می گویند حدود یک ساعت دیگر قرآن توزیع می شود . با عجله ای که داریم برای حرکت زیارت دوره نمی توانیم منتظر بمانیم می گوییم انشاالله فردا می آییم و بر می گردیم به هتل و برای صرف صبحانه می رویم رستوران . تا ساعت شش و نیم صبحانه را می خوریم و آماده و سر و حال می رویم جلو درب هتل برای حرکت . ساعت ۷ صبح اتوبوسها حرکت می کنند . ابتدا به سمت غار ثور می رویم و در پایین کوه ثور کنار جاده جایی که چشم انداز مناسبی نسبت به غاز دارد زائرین از اتوبوس پیاده می شوند و روحانی کاروان داستان پنهان شدن حضرت رسول و همراه ایشان را در غار توضیح می دهد .  بر خلاف کوه نور و غار حرا اهل سنت به این کوه و غار علاقه خاصی دارند و به آن مراجعه می نمایند .چون از جمله تنها سندهایی است که از خلیفه خود به عنوان یار غار نام می برند . لذا اهل سنت به این مکان صعود می کنند . شیعیان هم از روی تفنن و برای بازدید ممکن است بازدیدی داشته باشند . سال گذشته ما هم با روحانی جوان کاروانمان رفته بودیم . کلا مسیر آن با سنگهای مناسبتری پله گذاری شده بود و در مجموع مسیر از مسیر غار حرا تمیز تر به نظر می رسید .

    مسیر بعدی ما برای زیارت دوره عرفات بود . هوا خیلی گرم بود و اتوبوس ما در بین راه خراب شد و مجبور شدیم مسافرین این اتوبوس سوار دو اتوبوس دیگر شوند . محوطه عرفات در ایام غیر از حج تمتع به یک تفریح گاه شبیه است . محوطه باز آن پر است از شترهای تزیین شده برای گرفتن عکس یادگاری . هر عکس که سوارشتری بگیری هزار تومان هزینه اجاره شتر دارد . تعدادی هم ماشین و موتور کوچک برای سوار شدن و دور زدن هر مسیر ده ریال . و تعداد زیادی گل فروشی . و چقدر خریدار دارد این گلها که ظاهرا این گلهای مصنوعی به نسبت ایران ارزان تر است و کمتر زائری است که از این گلها نخریده باشد . و کوه جبل الرحمه که در بالای آن یک ستون سفید رنگ قرار دارد . و یک مسیر مارپیچ پله ای که زائرین از آن بالا می روند . در دو طرف این مسیر دست فروشان کولاک کرده اند دو طرف مسیر را بساط ایشان پر کرده است و مسیرخیلی تنگی برای تردد مردم وجود دارد . از شیر مرغ تا جان آدمیزاد این اجناس بنجل چینی در این مکان کولاک کرده است . روحانی یکی از کاروانها پشت بلند گو می گوید که هیچ فضیلتی برای صعود از این کوه و نماز خواندن بالای آن وارد نشده است ولی بعضی از زائرین دوست دارند درهر جایی نماز مستحبی بخوانند الا مسجد الحرام و مسجد النبی ! از جمله این مکانها می توان به جبل النور غار حرا غار ثور بقیع جبل الرحمه پشت دیوار قبرستان محل دفن مادر امام رضا (ع) و کوه احد اشاره نمود . از آمدن به زیارت دوره پشیمان می شویم و می گوییم کاش رفته بودیم مسجد الحرام و چند تا طواف مستحبی به جای می آوردیم . اما بخاطر بچه ها که سری اولشان بود آمدیم اینجا . پس از تماشای عرفات که قبلا بیابانی خشک و بی آب و علف بوده ولی حال تقریبا به جنگلی سر سبز تبدیل شده است می رویم به مزدلفه .

     روحانی کاروان از کسانیکه نماز شان را قبلا نزد ایشان اصلاح نکرده اند دلخورند و این دلخوری را تا حالا به کرات بیان فرموده اند از جمله در مزدلفه فرمودند که فرداشب می خواهیم برویم برای عمره مجدد . فقط کسانی می توانند عمره نیابتی انجام دهند که من مجوز داده ام ! ( فقط ۲۵ نفر از ۱۱۹ نفر عضو کاروان ) بقیه حق ندارند که عمره نیابتی انجام دهند فقط وی توانند برای خودشان حج بجای آورند و یا بروند فقط طواف مستحبی بجای آورند . سایرین هم که قبلا حج رفته اند و برای من نماز نخوانده اند مسئولیتشان با خودشان و روحانی کاروانها قبلی و به من مربوط نیست !        

       مثل بازدید مناطق جنگی می ماند و در هر مکان روحانی کاروان توضیحی راجع به عملیات حج تمتع در این مکانها می دهد و مردم بلافاصله هجوم می برند به سمت دستفروشها و خرید و خرید . بعضی از این دست فروشها ظاهرا اتوبوسها را تعقیب می کنند و به محض رسیدن اتوبوس به هر منطقه سر و کله دست فروشها هم پیدا می شود . از بقیه قسمتها مثل منا و مسجد خیف هم بازدید می کنیم . قسمت رمی جمرات بعلت عملیات ساختمانی بسته است می گویند امسال می خواهند به طبقات آنها اضافه کنند دو سری قبلی که از این مکانها بازدید کرده بودیم کلی با هم تفاوت کرده بود و برای راحتی و دسترسی بهتر حجاج درحج تمتع ظاهرا در حال تغییرات جدید است این مکان .  بر می گردیم به مکه و می رویم به قبرستان ابوطالب . و پشت دیوار این قبرستان زیارت نامه برای مدفونین این قبرستان از جمله حضرت ابوطالب و اجداد پیامبر و حضرت خدیجه قرائت می شود . قبرستان عبدالمطلب در دامنه کوهی در داخل مکه قرار دارد و توسط دیوار کوتاهی از کنار خیابان قابل رویت می باشد و پشت همین دیوار و داخل پیاده رو محل توقف و زیارت حجاج است .

     خسته و کوفته و کلافه از گرمی هوا ساعت یازده بر می گردیم به هتل و پس از استراحت کوتاهی می رویم به مسجد الحرام برای نماز ظهر و وقتی به مسیر سعی بین صفا و مروه می رسیم نماز شروع میشود و ما دقیقا وسط مسعی می ایستیم به نماز . و برای نماز عصر می رویم داخل مسجد و پس از نماز عصر بر می گردیم به هتل . برای نهار و استراحت . بسیاری از زائرین ایرانی  نماز عصر را بعد از نماز جماعت ظهر می خوانند و کمتر در نماز عصر شرکت می کنند . به همین خاطر نماز جماعت عصر خلوت تر از بقیه نمازها ست . بعداز نهار و استراحت برای نماز مغرب زود تر می رویم به  مسجد و در صفهای جلو دور کعبه جا می گیریم . بعد از نماز مغرب صفهای دور کعبه خیلی زود به هم می ریزد و حلقه طواف به جای این صفوف تشکیل می شود و چقدر شلوغ می شود طواف در فاصله بین نماز مغرب و عشا . هم بخاطر اعتدال هوا و هم اینکه خیلی ها فاصله بین نماز مغرب و عشا را در مسجد می مانند و معمولا طواف مستحبی هم انجام می دهند . چون فاصله بین دو نماز مغرب و عشا کم است حدود یک ساعت و ربع و لذا اکثر زائرین این مدت را ترجیح می دهند در مسجد الحرام باقی بمانند . لذا بعد از نماز مغرب که شلوغ ترین نماز هم هست جمعیت کمتری از مسجد الحرام خارج می شوند . ما هم این فاصله زمانی را با انجام طواف مستحبی پر می کنیم و به نیابت از افرادی که در ذهنمان است طواف می کنیم . بعد از نماز جماعت عشا قدم زنان به هتل بر می گردیم و بعد از صرف شام و استراحت می خوابیم .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط محمود شهرآبادی  |